Yüzler kişi Linz’de Kaypakkaya’yı anma gecesinde buluştu

H.Merkezi: TKP/ML (Türkiye Komünist Partisi / Marksist Leninist)  kurucu önderi İbrahim Kaypakkaya, işkencede katledilişinin 44’üncü yılında yüzlerce insanın katıldığı gece ile anıldı.

Her yıl geleneksel olarak Avrupa’da  merkezi yada Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde “İbrahim Kaypakkaya şahsında Parti ve Devrim Şehitlerini anma geceleri bu yıl 6 Mayıs 2017 Cumartesi günü  Avusturya/Linz`de gerçekleştirildi.

 

Avusturya’nın birçok merkezinde eşgüdümlü olarak başlatılan çalışmalar neticesinde, yüzlerce kişi Linz`de bir araya gelerek Anma Gecesi’nde buluştu. Başta komünist önder İbrahim Kaypakkaya olmak üzere; Uluslararası Komünist Hareket, Türkiye-Türkiye Kürdistanı devrimci hareketi, Ulusal ve sosyal kurtuluş mücadelesi ve Türkiye Komünist Partisi / Marksist Leninist kadro ve üyelerinin fotoğrafları, kavga ve mücadele şiarları yazılı pankartlarla donatılan anma Gecesi’nde baştan sona büyük bir coşku hakimdi.
Gece programı, TKP/ML marşı ile açıldı. Başta komünist önder Kaypakkaya şahsında tüm parti ve devrim şehitleri ile dünya da devrim sosyalizm ve komünizm mücadelesinde yaşamını yitiren ustalar ve önderler anısına saygı duruşu yapıldı. Anma gecesinde, ATİK`e (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu) yönelik operasyonlarda Avrupa’da tutuklanan 10 devrimci tutsaktan geceye gelen mesaj okundu. Kitle tarafından “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganları haykırıldı.
Gece salonunda Sosyalist basın ve devrimci örgütlerin yayın standları mevcuttu.

 

İbo yaşayacak 1972 Manifestosuna sarılarak Devrim iddiamızı büyüteceğiz !
TKP/ML MK’sinin, TMLGB MK sekreterinin geceye gönderdiği mesajlar okundu. Yapılan açıklamalarda bundan 44 yıl önce, Kaypakkaya’nın faşizm tarafından aylar süren işkenceler sonucu Diyarbakır zindanında katledildiği belirtilerek “Granit kadar sağlam temeller üzerine inşa ederek önderimiz İbrahim Yoldaş’ın bize bıraktığı partimiz TKP/ML, ondan aldığımız ışıkla ve onun teorisiyle çizilmiş yolu izleyerek yürümekteyiz. Bizler bize emanet edilen bu mirasa duruşumuz ve gücümüz ile, yüreğimiz ve umudumuz ile sahip çıkmaktayız. Şu bilinmelidir ki, Kaypakkaya yoldaşımız gönlümüzde, kalbimizde,mücadelemizde yaşıyor ve yaşayacaktır.” denildi.
Gece boyunca sıklıkla ” Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” “Yaşasın Partimiz TKP/ML”  “Yaşasın devrimci dayanışma” İbrahim’den Mehmet`e selam olsun Partiye” sloganları haykırıldı.

 

HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız,Mayıs ayının direniş ve mücadele tarihinde özel önemine değindi.Kaypakkaya direnmenin adıdır diyerek, güncel gelişmelere dair konuşma gerçekleştirdi.Kitle,“Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganını haykırdı.
Türkiye’den geceye katılan DDSB ve PŞTA temsilcilerinden geceye dayanışma mesajları

 

Türkiye’den DDSB (Devrimci Demokratik Sendikal Birlik) adına katılan temsilci; Türkiye’de yaşanan baskılara ve kölelik düzenine ilişkin vurgular yaptı. Kürt ulusuna ve azınlıklara yönelik baskıları dile getirdi. Sınıf sendikacılığının Zeytinburnu’nda başlayan Tuzla’yla devam eden anlayışını sendikal çalışmanın ana çizgisi olacağını bunu başarmak için işçilerin olduğu her yerde örgütleneceklerini belirtti. Son dönemde kolektifin saflarında boy gösteren küçük-burjuva reformist karekterli hizbe karşı herkesin mücadele etmesi gerektiğini vurgulayarak  birlik, mücadele zafer sloganıyla konuşmasını bitirdi.
Yine PŞTA (Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri) adına katılan temsilci, Türkiye’deki hapishanelerde her türlü insan hakları ihlalaerinin yaşandığını ve faşist baskıların gittikçe dahada yoğunlaştığını belirtti. Ülkenin hapishaneye çevrildiği bir süreçte, hapishanelerdeki  devrimci tutsakların üzerindeki baskı ve tecrite vurgu yaptı. Tutsak Partizanlar’ın kolektif içinde boy gösteren hizbe karşı mücadele verilmesinin gerektiği mesajını size getirdim dedi.

Kültürel Program

Hollanda’dan geceye katılan Grup Şare Ma ilk olarak sahne aldı. Seslendirdiği birbirinden güzel mars ve türküleriyle kitleyi coşturdu. İbrahim’e Ağıt ezgisinde kitle hep birlikte “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” sloganını haykırdı.
Ozan Rençber  Seslendirdiği birbirinden güzel Türkçe ve Zazaca türküleriyle coşku daha da yükseldi. Ozan Rençber,kitleye “köklerinizden kopmayın” mesajı verdi.
Yarım saatlik verilen aranın ardından Tirol’da müzik çalışmalarını yürüten Grup Güneşe Türkü sahne aldı. Güneşe Türkü Türkçe ve Kürtçe seslendirdiği marş ve türkülerini seslendirdi. Kitleyi halaya davet eden grup devrimci halay türküleriyle programını bitirdi.
Daha sonra Doğan Çelik sahne aldı Doğan Çelik söylemiş olduğu güzel kürtçe zazaca türkülerle geceye renk kattı.  Onur Gügercinoğlu`nun seslendirdiği güzel türkülerin ardından son olarak  Pınar Aydınlar sahne aldı. Pınar Aydınlar Kaypakkaya`yı anarak, seslendirdiği devrimci türküler ve marşlarla  program son buldu

Okumaya devam et

BağlantılıYazılar

Sonraki Yazı

Partizan Dergisi Özel Sayı

Partizan Dergisi Kongre Özel sayısı Kasım 2019