Yunanistan’da genel grev: Bakanlık binası basıldı

H.Merkezi: Yunanistan’da, kamu ve özel sektör çalışanları, hükümetin kemer sıkma önlemlerine ilişkin yaptığı anlaşmayı protesto etmek için 24 saatlik genel greve gitti. Ülkede hayat durdurulurken, Polisler ise Maliye Bakanlığı binasını işgal etti.

Yunanistan Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY), İşçi Sendikaları Genel Konfederasyonu (GSEE) ve Mücadeleci İşçi Kolları Birliği’nin (PAME) çağrısıyla gerçekleştirilen greve kamu ve özel sektör çalışanlarının yanı sıra serbest meslek grupları da katıldı. Atina’da “güvenlik önlemleri” kapsamında şehir merkezindeki birçok cadde trafiğe kapatılırken, ülkenin ikinci büyük kenti Selanik ve bazı büyük kentlerde de benzer eylemler yapıldı.

Grev dolayısıyla başta hava ve deniz ulaşımı olmak üzere birçok alanda hayat durma noktasına geldi. Başkent Atina’da şehir içi otobüs, troleybüs, tramvay ve metro çalışanları da iş bıraktı.

Genel grev dolayısıyla gemiler limanlarda bağlı kalırken iç ve dış hatlarda çok sayıda uçak seferi iptal edildi. Grev süresince devlet dairelerindeki hizmetlerde aksamalar yaşanırken, mahkemelerde duruşmalar  ertelendi, tiyatro gösterileri iptal edildi. Üreticiler ile pazarcıların da grevde yer alması nedeniyle tüm ülkede bugün halk pazarları kurulmadı. Hastanelerde ise sadece acil servis çalışıyor.

 

Greve binlerce kişi katıldı

Grev kapsamında ADEDY, GSEE ve PAME’nin Atina’da iki ayrı yerde düzenlediği protestolara binlerce kişi katıldı. Kitle yapılan konuşmaların ardından “Yeter, daha fazla dayanamıyoruz” yazılı pankartlar eşliğinde parlamentonun bulunduğu Sintagma Meydanı’na kadar yürüdü.

Yürüyüş sırasında Panepistimiyu Caddesi’nde militanlar çıkarak eylemleri selamladı. Militanlar devlet yanlısı yayın yapan, devlet televizyonu ERT’ye ait bir aracın camlarını kırarak üç maymunu oynayan medyayı protesto etti. Sintagma Meydanı’nda ise polis kitleye biber gazı ve tazyikli su ile saldırdı.

Sendikalar, yeni anlaşmanın parlamentoda oylanacağı yarın akşam saatlerinde de Sintagma Meydanı’na eylem çağrıları yaptı.

 

Denizciler greve devam etme kararı aldı

Öte yandan greve katılan bazı serbest meslek örgütleri, taleplerinin hükümet tarafından karşılık görmediği için eylemlerini sürdürme kararı aldı. Denizcilerin, genel grev kapsamında dün başlattıkları 48 saatlik iş bırakma eyleminin, 48 saat daha uzatıldığı açıklandı. Denizcilerin grevi  nedeniyle dün sabahtan itibaren tüm gemilerin limanlarda bağlı kaldığı, ana kara ile Adalar arasındaki gemi bağlantısının kesildiği ifade edildi.

Avukat ve noterlerin grevi sürdürme kararı nedeniyle yarın da mahkemelerde duruşmaların yapılmayacağı belirtildi.

 

Polisler Maliye Bakanlığı’nı işgal etti

Hükümetin kreditörler ile yaptığı ek kemer sıkma önlemleri kapsamında maaşlarda yapılan kesintileri protesto eden bir grup polis memuru ise Maliye Bakanı Vekili Yorgos Huliarakis‘in bakanlıktaki odasını bastı.

Maliye Bakanlığı binası önünde toplanan aralarında Panhelenik Polis Memurları Sendikası (POASY) Başkanı Grigoris Gerakaros’un da bulunduğu kitle, Huliarakis ile görüşme talepleri kabul edilmeyince binaya girerek Maliye Bakanı Vekili’nin odasını işgal etti.

 

Yunan hükümeti, üçüncü kurtarma programı kapsamında yeni kredi diliminin serbest bırakılması için 2019 ve 2020 döneminde emeklilik maaşları ve  vergi muafiyeti tavan sınırını düşürecek ek kemer sıkma tedbirleri almayı kabul etmişti. Yaklaşık 4,9 milyar avro tasarruf sağlanmasına yönelik düzenlemeler içeren torba yasa tasarısının perşembe günü parlamentoda oylanması öngörülüyor. Bunun ardından 22 Mayıs’ta Brüksel’de yapılacak Avro Grubu Toplantısı’nda yeni kredi diliminin onaylanması da bekleniyor.

BağlantılıYazılar

Sonraki Yazı

Partizan Dergisi Özel Sayı

Partizan Dergisi Kongre Özel sayısı Kasım 2019