YDK İstanbul Komisyonu Oluşturuldu!

H.MERKEZİ:
İstanbul: Dün Okmeydanı’nda (09 Nisan) bir araya gelen Yeni Demokrat Kadın (YDK) aktivistleri İstanbul Komisyonu’nu oluşturdu. Ana müdahale etmenin önemini tartışan kadınlar, görev ve sorumluluklarının farkında olduklarını vurgulayarak bu minvalde hareket edeceklerinin altını çizdi.
Komisyon ve gelecek süreç başlıkları ile toplantıya başlayan YDK’lı kadınlar, faaliyetlerinin organizeli ve örgütlü bir şekilde ilerlemesi açısından komisyonların olmazsa olmaz olduğunu belirttiler. Esenyurt, Kıraç, Sarıgazi, Kartal, 1 Mayıs ve Güsuyu’ndan gelen kadınların katılımıyla gerçekleşen toplantının devamında İstanbul Komisyonu’nun işlevli olması için her bölgeden bir kadının katılması tartışıldı. Devamında İstanbul geneli yapılan toplantılara tüm kadınların katılımı sağlanamadığında, Komisyon’da yerellerden doğru bulunan kadınların hem yerellerden doğru politikayı beslemesi açısından hem de, yerellerin kadın politikasından beslenmesi açısından ayrı bir önem taşıdığı vurguları yapılarak İstanbul Komisyonu oluşturuldu.

“Toplantılara katılamayan her kadın YDK’lıdır ve söz söyleme hakkı elinden alınamaz”
Daha öncesinde yapılan YDK toplantılarında Koordinasyon ve Komisyon toplantılarına katılamayan kadınların “YDK adına alanlarda faaliyet yürütemeyeceği ve söz sahibi olamayacağı” tartışmalarının yürütüldüğünü bildiren kadınlar; Bu kararın alelacele alındığını ve alanlarda bu tartışmanın tüketilmeden uygulamaya konulduğunun vurgusunu yaptılar. Alanlarda YDK adına kadınların yapmış olduğu her faaliyetin ayrı bir önem ve cüret taşıdığını ifade eden kadınlar, esasın toplantılara katılmak olduğunu belirterek, toplantılara katılamayan alanların faaliyetine de son verilemeyeceğinin altını çizdiler.

“Birimizin yetersizliğini diğerimizin müdahalesiyle kapatarak ilerleyeceğiz!”
Devamında eğitim çalışmalarının gerekliliğini tartışan kadınlar, edinilen her teorik birikimi alanlarda pratiğe dökmedikçe, eksik ve sakat bir anlayışın filizlenmesinin kaçınılmaz son olacağını söylediler. Eğitim çalışmalarının olmazsa olmaz olduğunu, politika üretmek için bunu esasa almak gerektiğini belirten kadınlar, pratikle beslenmeyen politikanın kadın özgürlük mücadelesine hiçbir katkısı olmayacağı gibi, var olan bütün değerleri de baltalayacağını eklediler. Bunun somutta birçok örneği olduğunu söyleyen kadınlar; “Eksik, yetersiz ve kötü yapalım, ama yeter ki yapalım. Hatalarımızdan ders çıkararak, ilerleyelim. Alanların özgün durumuna göre hareket etmekten ve YDK’lılar olarak İnisiyatif almaktan asla çekinmeyelim.”

“Yaşanan iç tartışmaların, yaratılmaya çalışılan tahribatın önünü kesmemiz için, değerlerimize ve zengin mirasımıza sıkı sıkıya sarılmamız gerekir”
Sürecin özgünlüklerini tartışan kadınlar, sorunları bir an önce çözmenin tek yolunun harekete geçmek olduğunu vurgulayarak şu cümleleri kurdular; “Yaşanan iç tartışmaların, yaratılmaya çalışılan tahribatın-kaosun önünü kesmemiz için, değerlerimize ve zengin mirasımıza sıkı sıkıya sarılmamız gerekir. YDK 2-3 yıllık bir örgütlenme değildir. 7-8 yılı aşkın bir tarihimiz var, hatta daha öncesine dayanan bir tarihimiz var… Bizim değerlerimiz kolaylıkla kurulmamıştır, kolay kolay yıkılmasına da bu değerleri var eden kadınların devamcıları olarak müsaade etmeyeceğiz.
Bu zamana kadar yürütülen yanlış ve sıkıntılı politika yüzünden birçok alanda kadın faaliyetimiz ya aksamış ya da bitirilmeye çalışılmıştır. Bu alanlara ısrarlı bir şekilde gidip, kadın çalışmasından “azade” ettiğimiz-“kurtarılamayacak kadınlar” arasına aldığımız kadınlara özeleştirimizi vererek, hatalarımızın üstesinden beraber geleceğiz.”

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı…
İstanbul Komisyonu’nu oluşturarak görev dağılımı yapan kadınlar, devamında gelecek süreci önlerine alarak, 1 Mayıs’ta neler yapabilecekleri üzerine bir tartışma yürüttü. Önümüzde ki süreçte alınan kararlar doğrultusunda 1 Mayıs özgülünde çalışmalara başlayacağını bildiren kadınlar, ilk komisyon toplantısının tarihini belirterek toplantıyı sonlandırdı.