“Suruç için adaletin peşindeyiz”

H.Merkezi:Suruç Katliamı davasının ilk duruşması yarın Riha/Hilvan’da görülecek, duruşmaya katılacaklar Kadıköy Belediyesi önünde yapılan eylemle uğurlandı. Saat 11.30’da başlayan eylemde, katledilenlerin Suruç’a gitmeden 19 Temmuz 2015 günü aynı noktadan uğurlandıkları hatırlatıldı.

“Suruç için adalet tüm katliamlar için adalet olacak”

Eylemde ilk olarak Suruç yaralılarından Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eşbaşkanı Ceren Çoban konuştu. Suruç’ta katledilenleri ve Rojava’da IŞİD’e karşı savaşırken şehit düşenleri anan Çoban, “Suruç Katliamı’nın faillerini yargılamayanlar 10 Ekim Katliamı’nın altına imza atanlardır” dedi. Suruç’tan sonra gerçekleşen kitle katliamlarına değinen Çoban, bu süreçte onlarca Suruç gazisinin gözaltına alındığını, halen 8’inin tutuklu olduğunu söyledi. Suruç Katliamı’nın faili olarak ise 2’si Suriye’de bulunan 3 kişinin yargılandığına dikkat çeken Çoban, Erdoğan’ın “Biz siyasiler, ülkemizde işlenen cinayetlerden sorumluyuz” sözlerine dikkat çekerek, “katliamcı zihniyet halkların karşısında yargılanacaktır” dedi.

Çoban’dan sonra Suruç yaralıları ve tanıkları adına kısa bir açıklama okundu. Açıklamada Suruç Katliamı dosyasında, yaralılar ve katledilenler suçlu gibi gösterilmesine tepki gösterilerek, yargıdan adalet beklenmediği belirtildi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İl Başkanı Pınar Türk ise “Suruç için adalet tüm katliamlar için adalet olacak” diyerek işçi ve emekçileri davanın tarafı olmaya çağırdı.

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Mustafa Avcı da Suruç’ta katledilenleri selamlayarak, mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi, 7 Haziran sonrası HDP’ye dönük olarak gerçekleşen saldırılara değindi. Yargıdan adalet beklemediklerini söyleyen Avcı, yarın ki davada HDP yöneticilerinin de hazır bulunacağını aktardı.

Eylemde “Suruç için adalet herkes için adalet!”, “Katillerden hesabı gençlik soracak!”, “Yaşasın devrimci dayanışma!” ve “Arin’den Sibel’e yürüyoruz zafere!” sloganları atıldı.

Eylem 13:00’da yola çıkacaklar uğurlanarak sonlandırıldı.