Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklanması Kadıköy’de protesto edildi

İstanbul:Kadıköy İskele’de  KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla açlık grevi eylemlerinin 76. gününde tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışma eylemi gerçekleştirildi. Kamu emekçileri “KHK’lar gidecek biz kalacağız” dedi.

Kadıköy Altıyol’da oturma eylemi gerçekleştiren kamu emekçileri boğadan iskeleye, “”Nuriye Gülmen ve Semih Özakça yalnız değildir” şiarlı pankart ile yürüyüş gerçekleştirerek eylemin yapılacağı yere geldiler. Sık sık “KHK’lar gidecek biz kalacağız” sloganının atıldığı eylem Bakırköy Özgürlük Meydan’ında direnen kamu emekçilerinin katılımıyla devam etti. TMMOB İKK adına  Cevahir Efe Akçelik yaptığı konuşmasında Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın derhal serbest bırakılmasını istedi.

Kundakçılar mafyalar serbest emekçiler tutsak

Akçelik’in ardından söz alan direnişteki kamu emekçisi  Hüseyin Demir bina kundaklayan mafyaların serbest bırakıldığını ama işi için direnen emekçilerin tutsak edildiğini belirterek, Gülmen ve Özakça’nın bir gece yarısı hukuksuzca işten atıldıklarını ve yine bir gece yarısı gözaltına alınarak tutuklandıklarına vurgu yaparak sonuna kadar direneceğiz dedi.

Konuşmaların ardından kurumlar tarafından yapılan ortak basın açıklaması okundu. Açlık grevi direnişlerinin 75. gününde evlerine yapılan baskınla gözaltına alınan ve ardından tutuklanan Gülmen ve Özakça’nın tutuklanmasının hukuksuz olduğunu belirten kurumlar, bu hukusuzluğa karşı gelenlerin uğradığı polis terörünün kabul edilemez dedi. Açlık grevinin kritik bir döneminde yapılan bu tutuklamanın işkence olduğunun söylendiği açıklama şöyle devam etti:

Üstelik söz konusu polis baskını, gözaltı ve tutuklama uygulaması, hükümetin konuyla ilgilendiğini ima eden haberlerin basında yer almasının ardından gerçekleşmiştir. Bu durum da hükümetin, açlık grevinde kritik döneme girmiş gencecik iki insanın hayatını ne kadar ciddiye alındığını göstermekte, oyalama taktikleriyle böylesine ciddi bir konuyu geçiştirmeye çalıştığının ifadesi olmaktadır

“Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz”

Sağlık durumlarının kötüye gideceğini ve enfeksiyon kapma ihtimalinin yüksek olduğunu belirten KESK, TTB, TMMOB; “Gülmen ve Özakça’nın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” denildi.  Yine ihraç edilen kamu emekçilerinin de işlerine geri iade edilmeleri istenen eylem,  sloganlarla ve alkışlarla son buldu.