Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için Gemlik’te açlık grevi

H. MERKEZİ: Bursa Gemlik’te devrimci demokrat ve duyarlı çevreler, sosyal medya üzerinden oluşturdukları Gemlik Dayanışma Grubu olarak  Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yürüttükleri açlık grevi eylemiyle dayanışmak için Gemlik Dersimliler Derneği’nde 20 Mayıs Cumartesi akşam 18.00’den 21 Mayıs Pazar akşamı saat 20.00’ye kadar 1 günlük açlık grevi gerçekleştirdi. Cumartesi akşamı  başlayan açlık grevi eylemi ilk saatlerinden itibaren Gemlik’te yaşayan çeşitli devrimci demokrat ve duyarlı kurum ve bireylerin ziyaret etmesiyle devam etti.

Dayanışma eylemine ziyarette bulunanlar polis tarafından tacize uğradı!

Ülkenin her yerinde olduğu gibi Gemlik’te de dayanışma eylemini ziyaret edenlerin daha fazla büyümesini ve katılımın artmasının korkusunu yaşayan devletin kolluk güçleri, dayanışma eyleminin etkisini kırmak için Dersimliler Derneğinin sokağının başında durarak  ziyarete gelenlere dönük baskı, sindirme ve geri atım attırma yöntemlerine başvurmuştur. Eşiyle evine gitmek için dernek binasından çıkan bir arkadaşımızın önünü kesen polis, eski dosyaları bahane ederek  arkadaşımızı 1 gün gözaltında tutmuştur. 1980 dönemlerinde Dersim Nazımiye’de yaşanan çeşitli olaylara dair tekrar ifadesine başvurulmak isten arkadaşımız 1 gün gözaltında tutulduktan sonra 21 Mayıs pazar günü akşam saatlerinde ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştır. Serbest bırakılan arkadaşımız adliye önünde bekleyen ailesi, yoldaşları ve dost kurum temsilcileri ile birlikte dayanışma eyleminin devam ettiği Dersimliler derneğine gelerek burada gözaltı ve ifade sürecine dair kısa bilgilendirme yaptı. “Bu tür baskı ve sindirme politikaları T.C faşizminin bir parçasıdır, asla bizleri yürüdüğümüz yoldan alıkoyamaz. Dayanışma eylemi yürüten arkadaşlarla birlikte olmanın onurunu ve gururunu yaşıyorum” dedi. Dayanışma eylemi yürütenler eylem bitmeden gözaltına alınan arkadaşımızın tekrar serbest bırakılmasının sevindirici olduğunu belirterek duygu ve düşüncelerini belirttiler.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça‘nın 74 gündür yürüttükleri açlık grevi eylemine ses vermek için sosyal medya üzerinden örgütlenen duyarlı olan tüm kesimlere açık olan eylem tüm engelleme ve baskılara rağmen başarılı bir şekilde sonuçlandı.