Kurşunlu Köyü feldspat madeni için yapılacak toplantıya izin vermedi!

H. Merkezi: Çanakkale Bayramiç İlçesi Kurşunlu Köyü’ne yapılmak istenilen feldspat yeniden gündeme getirildi. Köy halkı yapılacak olan ÇED toplantısına izin vermeyerek, eylem gerçekleştirdi.

Çanakkale Bayramiç İlçesi Kurşunlu Köyü’nde 2013 yılında haftalarca süren mücadelenin ardından mahkemece durdurulan feldspat madeni için bugün tekrar ÇED toplantısı düzenlenmek istendi. Köy sakinleri tenekelerden yaptıkları davullarla madene tepki gösterdi ve yaşam alanlarının talanına izin vermeyeceklerinin mesajlarını verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü ve Zafer Madencilik temsilcileri jandarma eşliğinde köy kahvesine girmek istedi. ÇED (Çevre Etki Değerlendirmesi) toplantısı yapmak için gelen heyete karşı Çanakkale merkez ve ilçelerinden Çanakkale Çevre Platformu, Çan Çevre Platformu, İddia Dayanışma Derneği, Kazdağılarını Koruma Derneği gibi çok sayıda sivil toplum kuruluşunun yanı sıra, Çanakkale Barosu Çevre Komisyonu üyeleri de sabahın erken saatlerinde köy halkıyla bir araya geldi. Bir gün öncesinden PIKAMP tarafından kamp çadırları açılmıştı. Köy kahvesinde toplantı yapmak isteyen heyete, Kurşunlu Köylüsü izin vermeyerek toplantının yapılmasını engelledi.

Köy halkına zorla evrak imzalatmaya çalıştılar!

Heyet toplantı yapılması için köylüyü ikna edemeyince, toplantı yapılmış gibi gösteren tutanağı Kurşunlu Köyü muhtarına imzalatmaya çalıştı.

Kurşunlu Köyü başta olmak üzere yapılmak istenen ÇED toplantılarından deneyimli olduklarını söyleyen avukatlar ve köylü, buna itiraz ederek, ‘Toplantı yapılamadı’ ibaresinin tutanakta yer almasını istediler. Heyetin kaba davranışları ve tutanak örneklerini vermek istemediği için heyet arabası köylü tarafından ablukaya alındı. Köy Muhtarı tutanağı, “Toplantı yapılmadı” ibaresini yazarak imzaladı. Heyetin gitmesine izin veren köylü, halaylarla ve müzik eşliğinde heyeti gönderdi.

 

“Onların kesmek istedikleri çamlarımızın altında besleyeceğim oğlakları”

Evrensel Gazetesi’ne konuşan Gülsüm Alkan meracılıktan geçimini sağladığını belirterek, “” dedi. Tel örgülerle meralarımızı çevrelediler. Bizim yaşam yeri burası. Gidecek başka yerimiz yok. Olsa da gitmem. Mallarımı satamıyorum. Ramazan davulculuğu yapıyorum. Bunun parasıyla 2 oğlak alacağım. Onların kesmek istedikleri çamlarımızın altında besleyeceğim oğlakları

 

“Tepeye maden ocağı koyacaklar, evlerimiz altında mı kalsın?”

64 yaşındaki Ümmühan Işık ise feldspat madeninin getirdiği her şeyin kendilerine zarar verdiğini dile getirdi. 2013 yılında yapımına başlanan maden ocağında kullanılan dinamitlerin evlerinin duvarlarını çatlattığını belirten Işık, “Ocağı istemiyoruz. Burası bizim yurdumuz. Çamlarımız var. Onları koruyacağız. Karınca kararınca olsa da biz mücadele edeceğiz. Madene hayır diyeceğiz. Onlar bizden intikam almak için geldiler. Yine de istemeyiz. Burada doğduk burada öleceğiz” dedi.

 

“Kazanmamamız için hiç bir neden yok”

2013 yılında açlık grevi yaparak madene tepki gösteren Bülent Behçet Özüren, “Bir önceki mücadelemiz de başka bir şirket vardı. O şirket iflas etti. Şimdi Zafer Madencilik karşımızda. Bu mücadeleyi bir kez kazanmıştık. Yanımızda çevre kuruluşu var. Kazanmamamız için hiç bir neden yok. Bunu yenebilirsek burada bir daha maden olmaz” dedi.