Kadınlar ekmek zammını tencere tava ile protesto etti!

H. Merkezi: Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği, Yenikent Muhtarlık önünde tencere tavalı açıklama yaptı.“Ekmek zammı geri çekilsin” ve “Tencere tava kadınlar sokakta” sloganları atan kadınlar, ekmek zammının geri çekilmesini istedi.

Kadınlar adına açıklama yapan dernek yöneticisi Gözde Meydan iktidara seslenerek, “Evde tencere boş kaynamıyor. Yapılan zamlar geri çekilsin, asgari ücreti insanca yaşanabilir bir seviyeye yükseltilsin” dedi.

Hayat pahalılığının gün geçtikçe arttığını ifade eden Meydan, “Geçtiğimiz günlerde Kocaeli Fırıncılar Odası ekmeğe %25 oranında zam yapıldığını açıkladı. Ekmek 1 TL iken, 1.25 TL oldu. Domatesin kilosu 10 TL’yi buldu. Fasulyenin, nohudun, meyvenin yanına ise yaklaşılmıyor. Enflasyon son 9 yılın zirvesinde 11,87. Bu hayat pahalılığı karşısında sağlıklı beslenmek bir kenara aç kalmamak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

 

“Yapılan zamlar geri çekilsin, asgari ücreti insanca yaşanabilir bir seviyeye çıkarılsın”

Evde tencerenin boş olduğunu belirten Meydan asgari ücretle geçinmenin zorluklarına dikkat çekerek şunları söyledi:  “En temel tüketim maddesi olan ekmeğe bile %25 zam yapılırken; asgari ücrete %8, emekli aylığına %3 zam yapıldı. Şimdi bu zamlar enflasyonun karşısında mum gibi eridi. Asgari ücretle geçinmeye çalışan milyonlarca ailenin alım gücü daraldı, emekli olan yüz binlerce insan geçinemediği için hala çalışıyor. Genç işsizliği %25’lere dayandı. Tüm bu ekonomik darboğazın mağduru bu ülkenin emeğiyle geçinmeye çalışan insanları oluyor. Bu parayı çocuğunun beslenme çantasına, elektrik, su faturasına harcayabilecekken, ekmek zammına harcayacağız. Buradan hükümet yetkililerine sesleniyoruz. Evde tencere boş kaynamıyor. Yapılan zamlar geri çekilsin, asgari ücreti insanca yaşanabilir bir seviyeye çıkarılsın.”

Kadınlar eylemlerini sloganlar eşliğinde sonlandırdı.