İstanbul’da devrim ve komünizm şehitleri anıldı

Devrim ve komünizm şehitleri İstanbul’da Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı.

İstanbul'da devrim ve komünizm şehitleri anıldı
İstanbul’da devrim ve komünizm şehitleri anıldı

Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri’nin 26 Ocak’ta Kartal’da yapacağı etkinlik Kartal Kaymakamlığı tarafından yasaklanmıştı, bu yasaklara rağmen devrim ve komünizm şehitleri PŞTA tarafından yapılan etkinlik ve belgesel gösterimi ile anıldı.

Etkinlik, 2 Şubat’ta Dersim’de ölümsüzleşen Beş Kızıl Karanfil ve Armenak Bakırcıyan şahsında tüm devrim ve komünizm şehitleri anısına saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından PŞTA temsilcisi bir konuşma gerçekleştirdi.

“KARANLIKTA ŞAVKIYAN ALEVLERLE, GECEYİ DEĞİL GELECEĞİ AYDINLATTILAR”

Yasaklamalarla, engellemelerle bu haklı ve onurlu mücadelenin engellemeyeceğini belirten PŞTA temsilcisi, “onların canlarıyla açtıkları devrim yolu zafere kadar yürünecek ve her biri bu yolun engellerini aşmada bizlere güç ve inanç olacaklardır” dedi. Dünya halklarının 2019 yılını direnişle geçirdiğini belirten PŞTA temsilcisi açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri olarak bu sisteme karşı örgütlenen bizler, yakınlarımızın haklı davalarının sürdürücüsü olduğumuzu her fırsatta dile getirdik-getiriyoruz. Yoldaşlarımız olan evlatlarımız, yakınlarımız, bu sisteme karşı mücadele ederken bedel ödedi. Ödenen bedeller bizim onurumuzdur. Onları yaşatmak, yaşamın her karesinde var edebilmek, en başta bayrağı devralmakla, bu onurlu kavgada ben de varım demekle olacaktır. Onları anmanın tek bir ana, zamana sığmayacağının bilincindeyiz. Onları ölümsüz kılacak olan, bu mücadelenin sürmesidir. Mücadelenin olduğu her yerde onları yaşatmaktır. Devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenlerimizi ancak onların ideallerine sahip çıkarak anabiliriz.”

PŞTA temsilcisinin konuşmasının ardından Mayıs Kolektif tarafından hazırlanan “Alnında Kılıç Yarası/Armenak” belgeselinin gösterimi gerçekleştirildi. Anma etkinliğine, Armenak Bakırcıyan’ın, Manuel Demir’in ve Proletarya Partisi şehitlerinin ailelerinin yanı sıra Yaşam Ağacı, Onur Vakfı, Anadolu Yakası Dersimliler Derneği, Munzur Çevre Derneği ve Hozatlılar Derneği gibi çok sayıda kişi ve kurum katıldı.