Halk Savaşçısı Hasan Ataş Avusturya Neunkirchen’de anıldı

Avusturya anma -Hasan Ataş
Avusturya anma -Hasan Ataş

2 Haziran günü faşist TC ordusuyla yaşanan çatışmada Dersimin Ovacık kırsalında ölümsüzleşen TKP/ML TİKKO gerillası Şerzan parti isimli Hasan Ataş yoldaş anısına,13 Haziran Cumartesi Avusturya Partizan tarafından Neunkirchen`de anma gerçekleştirildi.
Anma, Hasan Ataş sahsında tüm Devrim ve Komünizm şehitleri için kitlenin bir dakikalık saygı duruşuna çağrılmasıyla başlatıldı. Partizan Şehit ve Tutsak Ailelerin yaptığı açıklamannın okunmasının ardından Hasan yoldaşın ve Aliboğazı’nda şehit düşen 12’lerin mücedelelerinden kesitlerin yeraldığı sinevizyon gösterildi. Ardından TKP/ML MK -SB’nin “Düşleri Sınırsız, Yaşamları Sonsuz, Kavgaları Amansız Olanlara; Hasan Ataş Yoldaş Halk Savaşı’nın Kararlılığıdır!” açıklası okundu.

Daha sonra Partizan temsilcisi sürece ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Temsilci konuşmasında; Emperyalist kapitalist sistemin ciddi bir ekonomik ve siyasal krizin içerisinde olduğu bunun sonucu olarak işçi sınıfı ve ezilenlere saldırılarının arttığı bir süreci yaşadığımızı ve bu duruma karşı dünyada isyan ve başkaldırılarında yaygınlaştığı bir sürece girildigini belirtti. Yine, Ülkede faşizmin ezilenleri ve emekçileri adeta nefessiz bırakmaya çalıştığı ve tüm devrimci dinamikleri tasfiye etmeye yönelik kapsamlı saldırıların içerisinde olduğunu ama bunun nafile bir çaba olacağını belirtti. İçinden geçilen sürecin zor ve karmaşık bir süreç olduğu, devrimci saflarda tasfiyeciliğin, mücadeleden kaçışın, düzen içi arayışların revaçta olduğu bir süreçte MLM biliminin yol göstericiliginde silah elde dağlarımızı mesken eyleyen TKP/ML’nin yol göstericiliginde savaşan Halk Ordusu gerillalarının olduğuna vurgu yaptı.

Düşmanın tüm saldırılarına karşı ideolojik ve politik hattından taviz vermeksizin 1. Kongresini gerçekleştiren partimiz TKP/ML nin savaşı örgütlemede kararlı ve iddalı olduğunun altını çizdi. Gerilla savaşında ısrar etmenin devrimde ısrar olduğu ve Hasan Ataşın bu yürüyüşdeki ısrarımız olarak okunması gerektigini belirterek, TKP/ML’nin tüm tasfiyeci anlayışlara ve düşmanın imha saldırılarına karşı mücadeleyi geliştireceğini belirtti. Temsilci konuşmasını “Devrim şehitleri ölümsüzdür!” sloganı ile sonlandırdı. Anma kitleye mücadeleye duyarlılık çağrısı yapılarak sonlandırıldı.

 

Okumaya devam et

BağlantılıYazılar

Sonraki Yazı

Partizan Dergisi Özel Sayı

Partizan Dergisi Kongre Özel sayısı Kasım 2019