Gezi İsyanı 4. yıldönümünde korkuları büyütmeye devam ediyor

İstanbul:Gezi İsyanı’nın 4 yılında Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla yüzler İstiklal Caddesi’nde bulunan makina Mühendisleri Odası (MMO) önünde biraraya geldi. Yoğun polis ve zırhlı araç ablukası altında gerçekleşen yürüyüş boyunca sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” “Her yer Taksim her yer direniş” “Gezi şehitleri ölümsüzdür” “Hayır bitmedi mücadeleye devam” sloganları atıldı. Gezi İsyanı’nda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının taşındığı yürüyüş devam ederken, “Hayır bitmedi mücadeleye devam” şiarlı pankartıyla Taksim Dayanışması en önde Gezi şehitlerinin aileleriyle alandaki yerini alarak yürüyüşe geçti. Tek tek Gezi şehitlerinin isimleri sayılarak “Yaşıyor” sloganı haykırıldı.

Kitle polis barikatının önüne kadar gelerek burada oturma eylemine geçti. Oturma eylemi sırasında söz alan Av. Can Atalay meydanların yasaklanmasına değinerek alanların halka kapatılamayacağını dile getirdi.

“Gezi ruhundan halen korkuyorlar”

Polis barikatını protesto amacıyla bir basın açıklamasının okunmayacağı belirtilerek “duygularını ifade etmesi” için Mücella Yapıcı’ya söz verildi. Yapıcı Gezi İsyanı’nda ki polis terörüne ve baskılarak dikkat çekerek, “Muktedirler 4 yıl sonra hala Gezi ruhundan korkuyor ve dillerinden düşürmüyor, korkmakta haklılar, gördüler ki biz biraraya geldiğimizde karanlığa dur diyebiliyoruz” dedi.

Konuşmanın ardından Gezi İsyanı’nda ölümsüzleşenler anısına saygı duruşunda bulunularak “Güneşi İçenlerin Türküsü” şiiri hep bir ağızdan okundu. Son olarak, Gezi İsyanı şehidi Mehmet Ayvalıtaş’ın bugün Kartal Anadolu Adliyesi’nde görülecek davaya çağrı yapılarak eylem sonlandırıldı.

BağlantılıYazılar

Sonraki Yazı

Partizan Dergisi Özel Sayı

Partizan Dergisi Kongre Özel sayısı Kasım 2019