“Gerilla’nın Dilinden ve Gözünden Bir Belgesel” : Avrupa’da Gösterimde

 

 

Gidin söyleyin turnalar
Sen de rüzgar
Gidip söyle,
Dağlardan ovalara…
Bizlerden onlara…
Yoldaşlarımızın adlarını söyleyin,
Düşlerini anlatın
Onlara,
Onlar gibi olanlara…

Deyin ki
Onlara,
Onlar gibi olanlara;
Düşleri sınırsız
Yaşamları sonsuzdur
Onların.

Sınırlı bir yaşamı, sınırsız bir davaya adayanların öyküsüdür bu. Bir türküdür, yoksul köylünün söylediği; bir marş ki işçinin bilinciyle yoğurduğu, düşmanının suratına öfke kusarak haykırdığı! Çığlıktır onlar; “vardık, varız, var olacağız” diyerek göğün yarısını fethederler! Lakin hepsinden çok “bizim” hikayemizdir bu; enginleri fethetme ruhunu ete-kemiğe büründürenlerimizindir.

47 yıl önce, “işçi sınıfı partisini arıyor!” çağrısıyla Vartinik’te çakılan kıvılcımın takipçileri; kıvılcımı yangına çevirmenin, bozkırları tutuşturmanın iradesidir onlar. Proletarya Partisi’ne bağlı Halk Ordusu saflarında savaşan neferlerin hikayesidir paylaşılan. Onların, onlar gibi olanların.

Doğanın kendine özgü dinamikleriyle yarattığı mevsimlerdir onlar. Kimine sevda, kimine özlem, kimine acı, kimine sevinç şiirleri yazdıran. Gerilla içinse ayrı yeri vardır her mevsimin, zamanın; zamanı kullanmanın. Gerçek kahraman olan kitlelerin, yıkıcı öfkesi ve yarını yaratacak bilinciyle şekillendirdiği mücadelesinde; onların en yiğit kızları ve oğullarının birer mevsime dönüştüğü yerdir dağların dorukları: Ey mavi gök! Ey yağız yer! Bilesin ki; yüreğimiz kabına sığmamakta!

TKP/ML’ye bağlı TİKKO gerillaların hazırladığı “4 Mevsim” adlı belgeseli halkımızla buluşturmanın gururunu yaşıyoruz. “Her şey bitti” diyen yılgınların; “devir değişti” diyen lafazanların; silahlı mücadeleyi tasfiye etmeye çalışan reformizmin; parti ve devrim inancını kaybetmiş kaçkınların; halkın değerlerini düşmana teslim eden korkakların olduğu coğrafyada “biz varız” diyerek umut olanların hazırladığı belgeseli sunmaktan gurur duyuyoruz. Gerilla yaşamını konu alan ve Halk Ordusu gerillalarının kurgu, çekim ve müziklerini yoğun bir emekle hazırladığı belgesel Avrupa’nın birçok yerinde Partizan tarafından örgütlenen etkinliklerle gösterime sunulacak. İktidarın namlunun ucunda olduğu bilincinde olanların hazırladığı bu belgeselin, Türkiye Devrimci Hareketi için de önemli bir belge olarak tarihte yerini alacağından eminiz.

Mücadelenin en sıcak ve çetin alanında savaşı büyütenlerimizin hazırladığı belgeseli paylaşırken, halkımızı; onların mücadelesini, tarihe isimlerini ve kavgalarını not düşen şehitlerimizin kavgalarını büyüterek onları yaşatmaya çağırıyoruz!