Fransa Maoist Komünist Partisi’nden Yetiş için açıklama ve afiş çalışmaları

H. MERKEZİ: Fransa Maoist Komünist Partisi, şehit düşen 12 halk savaşçısı için başsağlığı mesajı yayınladı. Yine mesajda, Fransa’da bir dönem faaliyet yürüten Yetiş Yalnız için açıklama yapılırken, Paris, Montpellier ve Clermont-Ferrand şehirlerinin çeşitli bölgelerinde afişleme çalışmaları gerçekleştirildiğini belirtti. Açıklamanın çevirisini olduğu gibi yayınlıyoruz.

Büyük bir acıyla TİKKO savaşçısı Yetiş Yalnız ve 11 yoldaşının ölüm haberini almış bulunmaktayız. Şehit ailelerine ve TKP/ML’li yoldaşlara başsağlığı diliyoruz.

Özellikle onu tanıma fırsatı yakalamamızdan kaynaklı Yetiş’in tarafımızca onurlandırılmasını önemli görüyoruz.

Yetiş öncelikle özel bir insandı. Fransa’da doğan Yetiş, Nevers ve ardından Strasbourg’da büyüdü. Yetiş, Türkiye’den sürgün edilen komünist bir aileden gelmekteydi. Bundan dolay devrim mücadelesinin Fransa’da da sürdüğünün ve toplumu değiştirmenin gerekliliğinin farkındaydı.

Yetiş bir halk evladıydı ve doğal olarak küçük yaşından itibaren Fransa’da kapitalist saldırganlığa karşı mücadeleye girişti Nevers’de, Strasbourg’da ve Paris’te.

Yetiş, YDG’li yoldaşları için bir fedakârlık örneğiydi ve bunun ötesinde saygı duyulan bir faaliyetçi ve örgütleyici olarak tanınıyordu.

Böylece Yetiş YDG’de kısa zamanda önemli sorumluluklar aldı ve örneğin “Cüret” isimli dergi ve Fransa’daki gençlik örgütlenmeleri gibi görevleri coşkuyla yerine getirdi.

Sarsılmaz bağlılıkla, örnek komünist faaliyetçi olarak tüm kavgaların en ön sırasındaydı. Bu nedenle Fransa devleti anti-terör yargıçları tarafından izlendi, izi sürüldü ve tutsak edildi.

Yetiş daha sonra Türkiye’de uzun süreli halk savaşı için TİKKO saflarına katılmaya karar verdi.

Ve Yetiş dikkat çekici bir şarkıcı ve saz çalandı. Mücadele için zaman kaybetmek istememesinden kaynaklı profesyonel sanatçı bir kariyer seçmedi. O, şarkılarında, devrimci geceler ve festivallerde sanatı ve devrimi birleştiriyordu. Orduda, TİKKO Müzik Topluluğu bileşeniydi.

Yetiş, sen alçak gönüllükle komünizm için mücadele ettin. Senin hatıran bize örnek oluşturuyor ve yön gösteriyor. Devrim bayrağını yukarıda tutalım!

Fransa Maoist Komünist Parti

Okumaya devam et

BağlantılıYazılar

Sonraki Yazı

Partizan Dergisi Özel Sayı

Partizan Dergisi Kongre Özel sayısı Kasım 2019