Form Mukavva işçilerinden greve destek çağrısı

H. Merkezi: İzmir Torbalı’da toplu sözleşme sürecinin tıkanmasıyla greve çıkan Form Mukavva işçileri, İzmirli emekçilere ve sendikalara destek çağrısı yapıyor.

İzmir’in Torbalı Ayrancılar Bölgesinde kurulu Form Mukavva Fabrikası’nda greve başlayan işçiler kararlılıkla fabrika önündeki bekleyişini sürdürüyor. Selüloz-İş üyesi işçiler, İzmirli emekçileri ve sendikaları grevlerine destek olmaya çağırdı. Asgari ücret aldıklarını belirten işçiler, ücretlerine 425 liralık zam yapılmasını ve ikramiyeleri ile fazla çalışma ücretlerinin yükseltilmesini istiyor.

İşyerinin Baştemsilcisi Mehmet Ali Atak, işçilerin fazlasıyla emeğini verdiğini ancak karşılığını alamadıklarını vurgulayarak: “Çalışma şartlarımız ağır. Biz 425 TL zam isterken işveren bize 175 TL zam önerisinde bulunuyor. Arada bir uçurum olduğundan dolayı anlaşmaya varamıyoruz. İşverenimizi anlaşmaya davet ediyoruz. Bizim bu çağrımıza karşılık verirse biz de iş başı yaparız” dedi.

11 yıldır fabrikada çalıştığını belirten Bayram Küren ise çalışma koşullarının ağır oluğunu ancak buna karşılık ücretlerinin asgari ücret seviyesinde olduğunu söyleyerek; “6 yıldır örgütlü olduğumuz bir fabrikada almış olduğumuz ikramiye sadece 35 gün. İşveren bize, aynı emsalde 35 günlük ikramiyesi olan bir yer göstersin bugün iş başı yaparız” dedi.

 

BağlantılıYazılar

Sonraki Yazı

Partizan Dergisi Özel Sayı

Partizan Dergisi Kongre Özel sayısı Kasım 2019