Diam’da sendika düşmanlığı ve işçi kıyımı

 

H. MERKEZİ: Tuzla’da bulunan Fransız firma Diam’da sendikaya üye oldukları için işten atılan işçiler bugün fabrika önünde direnişe başladı.

İstanbul Tuzla’da bulunan Diam fabrikasında, asgari ücretle çalıştırılan işçiler Birleşik Metal sendikasına üye oldukları için işten atıldılar. Daim patronu fabrika önünde direnişe başlayan işçilere, çalışan işçilerin destek vermemesi için fabrikanın kapılarını kilitledi. Patronun bu tutumu karşısında, çalışan işçiler sloganlar atarak camlardan atlayıp direnişte olan arkadaşlarına destek vermek için fabrika önüne geçti.

 

“Bu daha başlangıç mücadeleye devam”

Fabrika yönetimi işten atmaların ardından çalışan işçiler üzerinde ki baskıları arttırdı. İşçilerin çay ve mola saatlerini gasp eden fabrika yönetiminin işçilerin birliğinden ve ortak hareket etmesinden korktuğu açıktır.

İşten atılan işçilere, bölgede bulunan diğer fabrika işçileri de destek vermek için “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları ile yürüdü. Fabrika önünde direnişe başlayan işçilerin ve destek için gelenlerin bekleyişleri sürüyor.