Dersim’de “Özel güvenlik” bölgesi, Amed ve Bitlis’te sokağa çıkma yasakları

H.Merkezi: Dersim’de valiliğin yaptığı açıklamayla, Ovacık, Nazimiye ve Pülümür ilçelerinde 31 bölgenin 1 Kasım 2017 tarihine kadar “özel güvenlik bölgesi” ilan edildiği duyurulurken; Amed’de ise Lice, Hazro ve Kocaköy ilçelerine bağlı 39 köy ve mezrada sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bitlis’in Hilvan ilçesine bağlı birçok Köy ve Mezra’da ise dün (15 Haziran) saat 09.00’dan itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 

“Özel güvenlik” bahanesi ve sokağa çıkma yasakları ile halka kan kusturmaya çalışanlar geçtiğimiz günlerde Dersim’de piknik yapan halka havadan saldırmıştı. Devamında ise burjuva medyadan “teröristler etkisiz hale getirildi” başlıkları atılarak yapılan ve yapılacak olan katliamları maskelemeye çalıştılar.

Van’da ise mantar toplamaya giden köy halkını işkence ile gözaltına alarak yine “Teröristler kıskıvrak yakalandı” manşetleri ile köy sakinlerinin işkence altındaki fotoğrafları paylaşıldı. Sonrasında ise “Kıskıvrak yakalanan teröristler” serbest bırakıldı(!)

OHAL bahanesi ile yasaklı bölgeleri sözde halkın “can ve mal güvenliğini” sağlamak için yaptıklarını duyurarak, bölge halkının hem yaşam alanlarını yerle bir ediyorlar hem de bombalarla halkı katletmeye çalışıyorlar.

 

Sistem yeni katliam planları yaptığı bölgeleri şu şekilde açıkladı:

 

Dersim:

Valilik tarafından yapılan bir açıklama; Dersim merkez de, Bali Deresi, Kurutlu Deresi, Gözlek-Seperteki, Kutu Deresi, Ahpanos Salderesi, Laç Deresi, Ovacık’ta, Eroğlu Mahallesi, Mercan Dağları, Kıran Deresi, Kınıkan Tepe, Golan Yaylası, Eğerci Mahallesi, Dülbektaşı, Karaoğlan Dağı, Yarpuzlu Mahallesi, Alısırtı Geçidi, Dalav Yaylası, Karagöl Yaylası, Kurugöl Yaylası, Bastır Yaylası, Kurt Yaylası, Çeşme Yaylası, Yel Yaylası, Ganekastik, Çığırlı Yaylası, Karader, Nazımiye’de, Tavuklu-Doğantaş, Dokuzkaya, Pülümür’de, Yoncalık Yaylası, Sarıgül Yaylası, Hozat’ta ise Kinzir ormanlarında 1 Kasım 2017 tarihine kadar “geçici özel güvenlik” bölgesi ilan edildiği bildirildi.

Amed:

Amed’in Lice, Hazro ve Kocaköy ilçelerine bağlı 39 köy ve mezrada ise 16 Haziran 2017 günü saat 08.30’dan itibaren geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler şu şekilde: Damar Köyü, Zümrüt Köyü, Kıpçık Köyü, Çıralı Köyü, Sığınak Köyü, Kıyıköy Köyü, Dallıca Köyü, Budak Köyü, Türeli Köyü, Tepe Köyü, Yolçatı Köyü, Dibekköy Köyü, Çağdaş Köyü, Arıklı Köyü, Serince Köyü, Kayacık Köyü, Uçarı Köyü, Ziyaret Köyü, Ortaç Köyü, Yalaza Köyü, Bağlan Köyü, Esenler Köyü, Çavundur Köyü, Dolunay Köyü, Kabakaya Köyü, Kutlu Köyü ve Oyuklu Köyü ile Mezraları, Hazro İlçesine bağlı olan; Ormankaya Köyü, Çitlibahçe Köyü, Terdöken Köyü, Kırmataş Köyü, Kavaklıboğaz Köyü, Dadaş Köyü, Meşebağları Köyü, Koçbaba Köyü ve Sarıerik Köyü ile Mezraları, Kocaköy İlçesine bağlı olan; Boyunlu Köyü, Gözebaşı Köyü ve Tepecik Köyü ve Mezraları.

Bitlis

Bitlis’in Hilvan ilçesine bağlı birçok Köy ve Mezra’da ise Valilik tarafından yapılan açıklamada, güvenlik gerekçe gösterilerek dün (15 Haziran) saat 09:00’dan itibaren ikinci bir emre kadar OHAL’in ilgisi maddesine istinaden sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi.

Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Köy ve mezraların isimleri şöyle;

Hizan’ın Ekinli köyü ve Deliktaş mezrası, Yaylacık köyü ile Bilgili ve Sarıbal mezraları, Çalışkanlar köyü, Yolbilen köyü ve Yeniçay mezrası, Sarıtaş köyü ile Gedik ve Akyazı mezraları.