DERİTEKS: “Kıdem tazminatımız kırmızı çizgimizdir”

İstanbul: Yaklaşan 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı için Tuzla Deri Sanayi’de bir basın açıklaması yapan DERİTEKS  “Kıdem Tazminatımız kırmızı çizgimizdir” dedi.

 

Çeşitli deri fabrikalarından bir araya gelen işçiler “Birlik mücadele zafer” sloganlarıyla taleplerini haykırdı. Basın açıklamasında ilk olarak söz alan DERİTEKS Genel Başkanı Musa Servi 1 Mayıs’ın işçi sınıfı açısından anlam ve önemine değinerek, “1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak için girişimlerde bulunduk fakat iktidar her seneki bahanelerini öne sürerek Taksim’i 1 Mayıs alanına kapattı. Mevcut iktidar kazanımların son kalesi olan kıdem tazminatımıza göz dikmiştir.

Referandumdan sonraya bıraktıkları kıdem tazminatının fona devredilmesi yasasını, referandumun ardından gündeme aldılar. Biz kesinlikle kıdem tazminatımızın değiştirilmesine/fona devredilmesine izin vermeyeceğiz. Kıdem işçinin emekçinin en büyük güvencesidir-kırmızı çizgimizdir, genel grev sebebidir” dedi.

 

“1 Mayıs’ta taleplerimizi haykırmak, birliği, mücadeleyi örmek için alanlara”

Servi açıklamasına şöyle devam etti, “Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi sonrası demokrasi rafa kaldırılmıştır. KHK’lar ile insanlar işten atılmakta, ihraç edilmektedir. OHAL’in kaldırılmasını, haksız yere ihraç edilenlerin işlerine iade edilmelerini talep ediyor, Türkiye’nin demokratik, özgür bir ülke olması dileğiyle tüm işçi sınıfını, 1 Mayıs’ta taleplerimizi haykırmak, birliği, mücadeleyi örmek için alanlara davet ediyorum” dedi.

 

Basın açıklaması 1 Mayıs günü Gebze İstasyon Meydanı’nda yapılacak mitinge çağrı yapılarak sonlandırıldı.