Avusturya Partizan’dan açıklama

H.MERKEZİ: Yaklaşık 6 aydır yaşanan ve kamuoyuna mal olan tartışmalara ve pratiklere ilişkin olarak Avusturya Partizan bu sabah bir açıklama yayınladı. Mevcut açıklamayı haber değeri olduğu için okuyucularımızla aynen paylaşıyoruz.

“Avusturya Partizan: Devrimci, Demokratik Kamuoyuna

Demokratik Devrim, Sosyalizm ve Komünizm mücadelemizin en değerli kutup yıldızlarına saldıranlar, o yıldızın ışığında yanarlar ve kendilerini ancak sınıf mücadelesinin çöplüğünde bulurlar!

Bilindiği gibi Dersim – Aliboğazı’nda 24 – 28 kasım 2016 tarihlerinde faşist TC ordusunun Alıboğazı’na yaptığı operasyonlarda, TKP/ML TİKKO’ya bağlı gerilla güçleri, Halk Savaşı tarihine, Demokratik Devrim, Sosyalizm ve Komünizm mücadelesinin can bedeli savunulmasına yeni bir halka ekleyerek tarihsel bir direnişle düşmanı yenilgiye uğratmışlardı. Demokratik Devrim, Sosyalizm ve Komünizm mücadelesine adlarını altın harflerle yazdıran 12’lerin işte tam da bu yüzden “İsimleri Dalgalanacak, Kavgaları Şahlanacaktır”!
Bir süredir Proleterya Partisi içerisinde gelişen sorunlar, sonuca bağlanan ve devrimci demokratik kamuoyunun açık ve net olarakta anlayabildiği açıklamalar yapılmıştır. Bu açıklamalar karşılıklı yapılmıştır. Ancak tutarsızlığı rehber bellemiş hizip tayfasının açıklamaları pratiklerinin de rehberidir. Bizi kendilerine göre “parti dışına çıkmış” olarak ilan edip hemen arkasında “birlik koşulları” devam ediyor diyecek kadar eklektik, tutarsız ve söylediklerini okumayacak duymayacak noktadadırlar. Buna rağmen bu sürecin “yeni figüranları”, puslu havanın atak “kurtları” Devrim ve Sosyalizm mücadelesine zarar verme, onu yıpratma ve sonuç olarak devrimci mücadeleye, ahlaka ve değerlere hizmet etmeyen pratikler örmeye devam ediyorlar. Tutarsızlık her noktada pratik rehber kabul ediliyor bu anlayış tarafından.
12 yoldaşımızın haberi alındıktan sonra AVRUPA PARTİZAN tarafından çeşitli bölge ve alanlarda anmalar gerçekleştirildi. Halkımızın ve taraftarlarımızın da hem bölge ve alanlarda ve hem de sosyal medya üzerinden takip ettiği ve bildiği bu sürecin içerisinde bazı alanlarda ise, kitleler şahsında Devrim ve Sosyalizm mücadelesini yıpratıcı pratikler ve nihai olarak ise şehitlerimizin yaratmış olduğu devrimci anıları ve bilinci yıpratan, onu, ulaşmak istediği hedefler için bir pazarlık aracı yapan ve bu kertede şehitlerimizin anılarına saldırı pozisyonuna geçen pratikler şekillenmiştir. Bu tutum Hizip’in çıkış referansıdır. GYDK imzasıyla kendisini ilan ederken de yine şehitler ve tarihsel günler basamak olarak kulanılmıştı. Aynı anlayış, aynı yolun yolcuları bir birinin izine basarak “puslu havada” yürümeye devam ediyorlar.
Bunların en can alıcısı ve Proleterya Partisi’nin geleneğinde hiç olmayan bir nitelikte pozisyon alan, devrimci duruşa karşı olacak, karekteristik yapısı ve misyonuna denk düşecek bir konumlanma ortaya çıkmıştır. Bizler şehitlerimizin bizlere devrettiği bayrağa hiç bir leke sürdürmeden yolumuza devam edeceğiz. Bu ana kadar olduğu gibi ve bundan sonrada, leş kargaları misali, yem görmüş gibi saldıranlarla da mücadele edeceğiz. Çünkü bilsinler ki ne PARTİZAN bir yemdir nede kendileri karga olacak çaptadır!
14 Mayıs’ta Avusturya’nın Linz şehrinde Avusturya Partizan tarafından örgütlenen 12`ler anması öncesinde çeşitli sorunları bahane ederek anmadan çekilen bir unsur kitlelere,“ Devrimci Demokratik Kamuoyuna! Duyuru“ başlıklı bir bildiriyi dağıtarak hiç olmamış bir pratiğe, bir ilke imza atmıştır. Bildiride öz olarak şu ifadeler kullanılmıştır; “14 Mayıs Pazar günü yapmayı sizlere duyurmuş olduğumuz ve diğer arkadaşlarla birlikte hazırladığımız “Aliboğazı şehitlerini anma”etkinliğinden, kurumsal soruunlarımızdan kaynaklı olarak çekiliyoruz. Ancak bu anma etkinliğimizi önümüzdeki kısa dönem içerisinde daha KAPSAMLI ve programlı bir şekilde yapacağızı belirtiriz. Söz konusu tarihte yapılan etkinliğin bizimle ilgisi olmadığını, bizi bağlamadığını kamuoyunun bilgisine sunarız. – Linz Partizan Taraftarları / Linz Özgür Gelecek Okurları.“ (yazım hataları ve cümle bozuklukları ilgili kişeye aittir)

Mücadele tarihimizde bir ilki gerçekleştirenlere sesleniyoruz; Sizi bu rezilliğinizden, düşkünlüğünüzden kaynaklı olarak tebrik edecek değiliz. Sadece düne kadar yaydığınız kirli dedikodular, pusuda bekleyen duruşunuzu belgeli, yazılı olarak ilan etmiş oldunuz. Bu duruş bir yönelim nedenidir. Bunu en iyi siz bilirsiniz. Sizi uyarıyoruz. Son kez uyarıyoruz. Kendinize gidin kirletecek başka bir alan bulun. Dedikodularınıza, kara çalmalarınıza, puslu havada boy vermenize tahamül göstermemiz biliniz ki “beş kuruşluk“ değerinize değer katmamak içindir. Ama şimdi anmalarımıza, „Hizip“ tarafının temsiliyetiyle kitlemizin karşısına çıkıp kara çalmanız tahammül eşiğimizin aşılmasına işarettir.
Ancak bu unsur/unsurlar, bir ifadede tesadüfende olsa doğru söylemekteler; Partizan ile ve onun örgütsel ilkeleri, geleneği ve pratiğiyle hiç bir bağınız bulunmamakta. Attığınız ve atacağınız hiç bir adım bizi bağlamamakta!
Her ne olursa olsun, tarihe bir ilk bırakanlar, devrim tarihinde ve çok uzun sürmeyecek olan yakın süreçte hak ettikleri yeri bulacaklardir! Hiç şüpheniz olmasın sizde hak ettiğiniz yeri sınıf mücadelesi tarihinde bulacaksınız. Ancak size şimdiden ifade edelim; bu sınıf mücadelesinin çöplüğü olacaktır! Bu nedenledir ki bildirilerinde ifade ettikleri gibi sözde etkinliği gerçekleştirememişlerdir, çünkü kitleler tarihde olduğu gibi, bugünde kendilerine gerekli yaniti vermiştir!
Bizler AVUSTURYA PARTİZAN olarak, bu unsur/unsurların bizimle hiç bir ilgisinin olmadığını, PARTİZAN adına hiç bir hareket alanlarının şimdiye kadar olmadığı gibi bundan sonrada olamayacağını ifade ediyoruz. Bu neviden pratiklerine ise ARTIK TAHAMÜL ETMEYECEĞİMİZİ GEREKLİ YANITI TESPİT ETTİĞİMİZ ANDA VERECEĞİMİZİ BELİRTMEK İSTİYORUZ.
Avusturya`daki, devrimci demokratik dost kurum ve kuruluşların bilgisininde olduğu netleşen sürecimiz temelinde bu ve bu gibi pratiklerin teşhir edileceğini/edilmesi gerektiğini ifade ederek halkımızı ve devrimci demokratik kamuoyunu bilgilendiriyor, Linzpartizan Taraftarları adlı Facebook profili ve tüm kapsamının bizimle hiç bir bağı ve ilgisinin olmadığını bir kez daha açıklıyoruz, tarafımızca alandaki temsilci yoldaşlarımızdan daha detaylı bilgi alınabilineceğini belirtiyoruz.

Not: ekte bu unsurun/unsurların dağıttığı bildiride mevcuttur.”