Alevi Kurumlarından “Özümüze dönün” çağrısı

H.Merkezi: Ülkenin dört bir yanında yaşayan, evvelden beri var olan, Anadolu denilince ilk akla gelen Aleviler ve alevi örgütlenmeleri devletin saldırılarından her zaman ilk nasibini alanlar olmuştur. Bir devlet politikası olan asimilasyon ve yozlaştırmanın sonuçlarını Alevilerin inanç ve yaşam koşullarında görmekteyiz. İnancına, değerine, kültürüne dair yabancılaşmaya değinen, aralarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneklerinin de bulunduğu Alevi örgütleri bir açıklamayla “Özümüze dönün”  çağrısı yaptı. Açıklamayı aynen paylaşıyoruz.

“Değerli Erenler, Canlar!

Biz Aleviler kadimden beri var olan bu yolun, erkanın özüyle yaşayıp, yaşatılması yönünde yol hizmeti yapanlar olarak kendimize Nesimi’nin “Ey Nesimi Can Nesimi bil ki halk aynındadır. Onca insanın vebali ulemanın boynundadır.” sözlerini referans alarak hizmet yapıyoruz.
Alevi – Bektaşi yol erkanında Ramazan, Ramazan bayramı ve Ramazan Cemi yoktur. Sebebine gelince; İmam Ali Ramazan’ın 19 günü evinden çıkıp üç adım yürüdükten sonra Muaviye’nin kiraladığı Mülcem lanetlisi tarafından zehirli kılıç ile darbe alarak 3 gün sonra Hakk’a yürümüştür.
Muaviye bütün yetkililere tamim göndererek “Çok şükür Ali’den kurtulduk. Şeker dağıtarak 3 gün bayram yapın” demiştir.
Hatırlarsınız bu bayrama eskiden Şeker Bayramı deniyordu. Sonradan farkına varanlar isim değişikliğine giderek Ramazan Bayramı dediler.

Alevilere göre Ramazan Bayramı İmam Ali’nin şehit edildiği gün münasebetiyle matem günüdür.

Şimdi bunu bayram olarak kutlayanlar ve Cem erkanıyla süsleyenler İmam Ali’nin şehit edildiğini kutlamazlar mı? İmam Ali’nin kemiklerini sızlatmazlar mı? Ve asimilasyona rehberlik etmiş olmazlar mı? Hele hele Dede – Pir olanlar!

Yine soruyoruz; sizler oruç tutup, teravi namazına gidiyor musunuz? Alevilikte böyle bir şey var mıdır? Bunları yerine getiren Sünni inanç mensuplarına bizler saygı göstermekteyiz. Oruç tutmayanlara şiddet ve baskı uygulayanlara değil! Çünkü bizim oruçlarımız yeme içme ile sınırlı tutulmadığı gibi görkemden gösterişten uzak, sessiz ve sedasız geçmektedir.

Alevilikte Ramazan Cemi yoktur
Alevileri özüne davet ediyoruz!!!

Geçen yıl üç federasyonun kararına rağmen yine yoluna ihanet edip Ramazan bayramı Cemi hazırlığında olanlar oldu. Onlara da Hak; Hakikati Hak eylesin.

Yol erkanlarına ve verdikleri ikrarlarına sıdkı sadakatle bağlı olanlara; Aşk-ı muhabbetle.

Sevgi ile kalın.

Alevi Bektaşi Federasyonu
Alevi Bektaşi İnanç Kurulu
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı
Alevi Kültür Dernekleri
Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri
Şahkulu Dergahı
Garip Dede Dergahı
Erikli Baba Dergahı
Okmeydanı Cemevi
Nurtepe Cemevi
Bağcılar Cemevi
Arnavutköy Cemevi
Alibeyköy Cemevi
Esenler Cemevi
Erenler Kültür Vakfı
Yalova Pirsultan Abdal Cemevi
Sarıyer Kilyos Cemevi”