Akademisyenler Yüksel direnişi’ne destek vermek için açlık grevine başladı!

 

H. Merkezi: Barış İçin Akademisyenler bugün saat 11.00’de Kadıköy’deki Kalkedon Meydanı’nda yaptıkları açıklamayla, 58 gündür açlık grevinde olan kamu emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak için süreli dönüşümlü açlık grevine başladıklarını duyurdu.

Açlık grevine başlayan akademisyenler, “Bedenlerini 58 gündür açlığa yatırmış arkadaşlarımızın sesine ses katmak, açlığına ortak olmak için bulunduğumuz kentlerde süreli-dönüşümlü açlık grevine başlıyoruz” dedi.

Tüm ülkenin adeta bir açık hapishaneye dönüştüğünü belirten akademisyenler, bir buçuk yıl önce “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan Dicle Üniversitesi’nden akademisyenlerin 1 Mayıs günü gözaltına alınmasını da teşhir etti.

 

“Haksız bir biçimde işinden atılan tüm kamu emekçilerinin derhal işlerine iade edilmesini talep ediyoruz”

Açıklamanın devamında haksız ihraçlara son verilmesi ve emekçilerin işlerine iade edilmesi vurgusuyla şunlara yer verildi: “İnsana yakışır, onurlu bir yaşam talebimizle, barış içinde bir arada olma isteğimizle, tüm demokrasi yanlısı güçlerle, bu ülkenin düşünen ve yaratan insanlarıyla, barış ve dayanışma isteğimizle dostlarımızın haklı talepleri için yanlarındayız. Biz yaşamdan yanayız, ihraç edildiği için intihar eden insanları da görüyoruz. Bunun için haksız ihraçlara artık bir son verilmesini ve haksız bir biçimde işinden atılan tüm kamu emekçilerinin derhal işlerine iade edilmesini talep ediyoruz!”

 

Dayanışmayı büyütme ve açlık grevine katılma çağrısı yapıldı

Açıklamanın ardından destekçilerle birlikte Kalkedon Meydanı’nda bekleyiş başladı. İlk olarak Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlisi Esra Mungan’ın açlık greviyle bugün başlayan destek açlık grevi eyleminde, önceden belirlenen programa göre her gün bir akademisyen, 11.00-20.00 arası Kalkedon Meydanı’nda açlık grevi yapacak. Akademisyenler programın herkese açık olduğunu belirterek dayanışmayı büyütme ve açlık grevine katılma çağrısı da yaptı.